Austriacka firma MSc Media & Management GmbH (MSc Media) specjalizująca się w realizacji wysokiej jakości nagrań muzyki klasycznej – chórów, zespołów kameralnych i orkiestr, przewidując rosnące zapotrzebowanie na realizacje mobilne, wyposażyła jeden ze swoich dwóch mobilnych wozów nagraniowych w konsoletę produkcyjną Lawo mc²56 (MKIII) oraz stagebox A__stage64.

Firma MSc z siedzibą w Bleiburg w Austrii, zamówiła nową konsoletę mc²56 na początku 2021 roku.

Konsoleta dla MSc posiada 48 tłumików i jest zoptymalizowana do produkcji video IP opartych na SMPTE 2110 i AES67 / RAVENNA. Wśród istotnych funkcjonalności konsolety znajdują się m.in. Lawo Button Glow, podświetlane enkodery dotykowe i kolorowe wyświetlacze TFT przy każdym kanale, ułatwiające szybki dostęp i zapewniając doskonałą widoczność nawet w warunkach słabego oświetlenia.

Konsoletę obsługuje procesor Lawo mc² Micro Core, pozwalający na przetwarzanie do 192 kanałów DSP i matrycę 512×512 kanałów. Lawo mc²56 (MKIII) z mc² Micro Core zapewnia również integrację z Waves SoundGrid i posiada rozbudowane narzędzia do zdalnego zarządzania, w tym pliki log i dostęp http.

Stagebox A__stage64 o wysokości 4RU wyposażony jest w 32 analogowe wejścia mikrofonowo-linowe, 16 analogowych wyjść liniowych, 8 stereofonicznych wejść i 8 wyjść AES3 (na złączach XLR). Ma również wbudowany redundantny port MADI na SFP, złącze 8 izolowanych optycznie portów GPIO, dwa interfejsy sieciowe do streamingu i sterowania oraz jeden port do zarządzania.

„Mimo, że nie każde nagranie muzyki klasycznej jest tak złożone jak Pasja wg św. Mateusza Bacha, z solistami, dwoma chórami i dwiema orkiestrami, coraz więcej produkcji wymaga wyrafinowanego i rozbudowanego omikrofonowania oraz odpowiedniej liczby kanałów w konsolecie” – wyjaśnia Christian Miklin, dyrektor zarządzający MSc Media & Management GmbH. „Używając naszego poprzedniego sprzętu mieliśmy pewne ograniczenia techniczne – dotyczące m.in. ilości kanałów oraz całej analogowej infrastruktury. Konsoleta produkcyjna Lawo mc²56 okazała się dla nas odpowiednim rozwiązaniem.”

Rozpatrując różne oferty w 2018 r. MSc Media zwracało szczególną uwagę na jakość dźwięku, technologię, wydajność, elastyczność oraz możliwe opcje rozbudowy. „MSc Media przykłada szczególną wagę do jakość nagrań dźwiękowych, zwłaszcza w przypadku muzyki klasycznej, realizowanych również w trybie surround. Tylko nieliczne stoły mikserskie spełniają te kryteria”, mówi Miklin.

Na etapie selekcji tylko dwóch producentów spełniało nasze wymagania, a Lawo wypadło korzystniej cenowo, stwierdza Miklin.

„Miklin po raz pierwszy skontaktował się ze mną w sprawie rozmów jesienią 2019 r.” – mówi kierownik sprzedaży Lawo Tibor Tamas. „W październiku spotkaliśmy się w siedzibie Lawo w Rastatt na dogłębne konsultacje i demonstracje. Konsoleta produkcyjna mc²56 okazała się odpowiednim rozwiązaniem. Jestem pod ogromnym wrażeniem wysokich standardów jakości i profesjonalizmu MSc Media i bardzo się cieszę, że wybrali właśnie rozwiązania Lawo. Dzięki nowemu sprzętowi, opartemu na protokole IP, MSc Media może dalej wykonywać swoją misję oraz jest otwarte na nowe możliwości w produkcji audio”

„Kompetentne, szczegółowe konsultacje i możliwość wypróbowania sprzętu w siedzibie Lawo w Rastatt zrobiły na mnie ogromne wrażenie”, mówi Miklin.

Miklin wyjaśnia: „Kompaktowa powierzchnia sterująca Lawo daje mi bezpośredni dostęp do kanałów. Osobiście lubię pracować tylko na dwóch warstwach, a mc²56 oferuje łącznie sześć banków po dwie warstwy każdy. Konsoleta zaprojektowana jest bardzo intuicyjnie, a dowolność przypisywania elementów sterujących pozwala szybko dostosować ją do wymagań każdej produkcji. Możliwa jest również praca w trybie współdzielonym (dla dwóch realizatorów). O ile mi wiadomo, żaden inny producent na rynku nie oferuje takiej elastyczności jak Lawo. Istnieje również możliwość przygotowywania konfiguracji offline i wgrywania ich w dogodnym dla nas momencie. Przedział cenowy również jest atrakcyjny!”

Zaraz po podjęciu decyzji o kupnie rozpoczęto wdrażanie. Chociaż konfiguracja IP była nowością dla MSc Media, z pomocą zespołu Lawo szybko osiągnięto pożądane rezultaty. Dzięki tej technicznej modernizacji wozu nagraniowego możliwe jest teraz realizowanie transmisji wydarzeń kulturalnych, co pozycjonuje MSc Media jako poważnego gracza w sektorze nagrań studyjnych i koncertowych, a także transmisji na żywo.

„Ten sprzęt to inwestycja dająca nam możliwość nagrań dużo większe niż tylko muzyki chóralnej, dzięki czemu w przyszłości będziemy mogli oferować nasze usługi w nowych obszarach” – mówi Miklin. „Ten wóz muzyczny jest jednym z niewielu pojazdów w Austrii z wyposażeniem na takim poziomie!”

MSc_Media_Lawo