STV relacjonuje wybory do Parlamentu Szkockiego na sprzęcie firmy LAWO opierając się w pełni na rozwiązaniach IP.

Szkocki nadawca komercyjny STV przeprowadził pełną modernizację techniczną pomieszczeń produkcyjnych, reżyserni dźwięku oraz studia w swojej siedzibie w Glasgow. Programy są realizowane na żywo z użyciem pierwszej w Wielkiej Brytanii instalacji A_UHD Core (Phase 2) i 48-tłumikowego miksera Lawo mc²56 MKIII. Kanał STV dociera do 3,2 miliona widzów każdego miesiąca (wraz z serwisem streamingowym, STV Player i STV Studios, największą firmą produkcyjną w Szkocji).

Modernizacja planowana była pierwotnie jako niewielkie techniczne odświeżenie nieustannie zajętych pomieszczeń produkcyjnych i reżyserni. Aby zoptymalizować przepływy sygnałów oraz umożliwić rozbudowę systemu w przyszłości, zespół STV zdecydował się jednak na wdrożenie technologii Audio-over-IP. Pracownicy STV spotkali się z Lawo podczas targów IBC 2019 w Amsterdamie przyciągnięci elastycznością nowej konsolety Lawo mc²56 (MKIII). Docenili również możliwości jakie daje przejście na technologię opartą na protokole IP.

Z powodu ograniczeń związanych z Covid i restrykcji dotyczących podróżowania, realizacja projektu opóźniła się. Dział Lawo Rental wysłał konsolę do Glasgow do oceny przez inżynierów STV. Przy wsparciu inżyniera ds. sprzedaży Franka Moscha, Lawo zapewniło też zdalne wsparcie i szkolenie dla zespołu STV.

W grudniu 2020 roku Lawo ogłosiło aktualizację popularnej platformy A__UHD Core. A__UHD Core (Phase 2) ma mniejsze wymiary niż jego poprzednik i umożliwia korzystanie z infrastruktury IP. Oszczędność miejsca i zużycia energii wraz z łatwą konfiguracją IP nowej platformy do zarządzania Lawo IP HOME, ułatwiły STV przejście na infrastrukturę Audio-over-IP. Lawo dostarczyło również aplikację Mix Kitchen, aby zwiększyć elastyczność systemu i umożliwić zdalne sterowanie sprzętem.

Jako dopełnienie systemu STV wybrało studyjne stageboxy A__mic8. A_mic8 zostały zainstalowane w puszkach ściennych rozmieszczonych w kilku miejscach w studiu. Rozproszona instalacja (zamiast jednej centralnie umieszczonej jednostki A__stage64), pomaga zredukować okablowanie podczas codziennej pracy. System uzupełnia R3LAY Virtual Patchbay (VPB) z oprogramowaniem SpotOn.

Ze względu na uwarunkowania technologiczne podczas realizacji prac w obiektach STV konsoleta Lawo została udostępniona online już wcześniej na potrzeby transmisji na żywo z wyborów parlamentarnych w Szkocji już na początku maja.

„Chcieliśmy mieć jak najwięcej czasu na zapoznanie się ze sprzętem Lawo przed wdrożeniem, aby zrozumieć jak działa Audio-over-IP i zintegrować konsoletę z innymi naszymi systemami, a także jak najlepiej wykorzystać elastyczność i skalowalność Lawo” – mówi Sam Dornan, Channels Operations Manager w STV Central. „Kwestie techniczne spowodowały, że uruchomiliśmy konsoletę wcześniej niż planowaliśmy i otrzymaliśmy natychmiastowe wsparcie od Lawo. Większość uruchomień i szkoleń z mc²56 została już zakończona, ale chciałbym pogratulować zespołowi Lawo i naszym inżynierom z STV pracujących przy modernizacji, płynnego i bezproblemowego przejścia do nowych rozwiązań w krótkim czasie. To było kilka stresujących dni, ale sprzęt Lawo okazał się bardzo elastyczny i intuicyjny.”

„Zaplanowaliśmy zakończenie tego projektu na początek czerwca, kiedy reżysernia STV miała być gotowa do produkcji. Niespodziewanie, Sam skontaktował się z nami i wyjaśnił sytuację. Oczywiście zespoły Lawo i STV od razu zaczęły wspólną pracę”, wspomina Devin Workman, Dyrektor Sprzedaży Audio w Lawo (UK i Irlandia). Dodaje: „ten projekt ukazuje elastyczność technologii IP w tworzeniu infrastruktur”.